Většina lidí neumírá na své zdraví, ale na své léky.

Pixmac000002036081

Sport prospívá zdraví

green-apple

Čistota půl zdraví

Stonáte? Čínská medicína vám řekne proč.

Podle čínské medicíny je nejkratší a nejjednodušší definicí zdraví to, že zdraví je stav harmonie mezi jinem a jangem. Pokud je vaše tělo v rovnováze, vnější faktory, jako je vítr, vlhkost nebo zima, vám neublíží.

computer-desk-laptop-stethoscope-48604 1

 

 

Pokud se však vaše přizpůsobivost ztratí nebo oslabí (např. V důsledku stresu) a existuje výhoda vnějších sil nad vnitřním stavem těla - nemoc se začne vyvíjet.
Staří Číňané rozdělili příčiny nemoci do tří kategorií a čínská medicína podle nemocí se dělila na:

  • vnější příčiny, tj. šest klimatických faktorů
  • vnitřní příčiny, tj. škodlivé emoce
  • jiné důvody


Vnější příčiny nemocí


Vnější faktory způsobující nemoci jsou klimatické faktory, mezi něž patří vítr, teplo, oheň, vlhkost, sucho a chlad. Jsou schopni způsobit onemocnění, jsou-li příliš silné a intenzivní (např. Velmi silný chlad nebo teplo), pokud jsou neslučitelné s ročním obdobím (např. Chlad v létě) a pokud osoba má sníženou imunitu a určitý faktor lze snadno pronikají kůží hluboko do těla.

Jejich účinky pak mohou mít škodlivé účinky na zdraví a nazývají se šest škodlivých qi nebo šest přebytků. Šest škodlivých qi může proniknout do lidského těla přes póry kůže a přes sliznice úst a nosu. Každý klimatický faktor vzhledem ke své sezónní povaze dominuje v odpovídající sezóně. Například vítr bývá na jaře, v létě horký, v zimě chladný a na podzim je typická suchost. Šest patogenních agens může působit samostatně nebo se může vzájemně kombinovat.


V čínské medicíně se proto názvy nemocí běžně známých v západní medicíně nepoužívají. Čínská medicína podle nemocí funguje jinak. Zácpa není diagnostikována jako zácpa, ale suchost tlustého střeva, nemluvíme o chladu, ale o útoku studeným větrem a zánět dolního močového traktu se v močovém měchýři označuje jako horká vlhkost. Taková, poněkud poetická, nomenklatura je v čínské medicíně běžná a slouží nejen k pojmenování nemoci, ale okamžitě definuje její etiologii, prognózu a volbu terapie vhodné pro dané onemocnění.


Jiné příčiny způsobující nemoc


K tzv. Dalším příčinám, které jsou původcem nemoci, zahrnuje čínská medicína podle nemoci mimo jiné nesprávnou stravu, nedostatek nebo nadměrný pohyb, nadměrnou sexuální aktivitu, parazity, zranění, atd. Do této skupiny patří také patogenní infekční původci.

Nemoci způsobené těmito faktory se snadno šíří, vyznačují se rychlým nástupem, závažným průběhem a podobnými příznaky u všech infikovaných lidí. Často mají tendenci stát se epidemií. Jedná se o epidemická onemocnění a infekční onemocnění, například chřipka, neštovice, šarlatová horečka, cholera a další.

Joomla SEF URLs by Artio